Little Idiot
MobyPOKEC
NICK:
HESLO:

Registrace
BIOGRAFIE

Moby, vlastním jménem Richard Melville Hall, bezesporu patří mezi nejvíce uznávané hudební osobnosti. Vysloužil si spousty přezdívek jako je chameleon, hudební čaroděj apod. Proč? Nelze ho totiž jen tak jednoduše zaškatulkovat do nějakého žánru či stylu. Sám o sobě tvrdí: "S každou deskou se pouštím do něčeho nového a zároveň se vracím do své vlastní minulosti. Nebavilo by mě natočit celou desku jako experiment vždycky zároveň potřebuji nějaké záchytné, dobře ohmatané body. Díky tomu mé desky působí stylově tak pestře, což je přesně to, o co usiluji."

Narodil se 11. září 1965 v New Yorku, kde dodnes žije. Je zarytým vegetariánem, který má rád sex. Jeho přezdívka Moby není nikterak náhodná. Jeho praprastrýcem byl Herman Melville, autor slavného románu Moby Dick. V pouhých dvou letech mu zemřel otec. Vystudoval filozofickou fakultu. V mládí hrál na kytaru, byl členem několika kapel - Ultra Vivid Scene, punkové The Vatican Commandos a anarchistické Flipper. Pak se stal D.J. Celkem rychle se koncem osmdesatých letech stává slavným, hlavně v tanečním světě. Jeho první vynikající singl 'Go' se dostal do Top 10 ve Velké Británii. Mohli jste jej také slyšet ve filmu Městečko Twin Peaks. Známé byly také skladby 'Drop A Beat' a 'Next Is The E'. Během této doby mu u vydavatelství Instinct Records vyšla celkem tři alba - 'Moby', 'Early Underground' a 'Ambient'.

Po úspěchu se stěhoval ke slavnějším firmám. V Evropě ho vydáva Mute, v USA pak Elektra. Čtvrté album mělo nečekaný ohlas. 'Everything Is Wrong' získalo v roce 1995 od MTV ocenění album roku a velice vřele ho přijali jak fanoušci tak i kritika. Poprvé obsahuje hudbu nejednoho žánru - house, hardcore, rock, ambient, punk i jungle.

V roce 1996 nejprve v lednu vydal album plne remixu 'Everything is Wrong - DJ Mix Album', o sest mesicu pak 'The End Of Everything', tentokrát však ne jako Moby ale jako Voodoo Child. Deska 'Konec vseho' obsahuje hlavne ambient, takže při poslechu určitě nebude skákat pod návalem proudící energie dva metry vysoko.

Ještě více kontrovezní než poslední řádné album 'Everything Is Worng' je následující 'Animal Right'. Místo techna hardrock a navíc se sám ujímá zpěvu. K nejznámnějším songům z této desky patří 'Come On, Baby' a 'That's When I reach For My Revlover'. "Chtěl jsem vzkázat všem DJ, že jejich hudba stagnuje." V limitované editici vychází v Británii 'Little Idiot', album jednoduché symfonické a instrumentální hudby.

Asi asi nejhorší ze všech jeho alb je 'I Like To Score', které vyšlo v roce 1997. I přesto se na něm najdou excelentní tracky. Například soundtrack k filmu James Bond. Vrcholem jeho tvorby je bezesporu album 'Play'. Moby na něm dělal dvanáct měsíců. Obsahuje songy taneční, s prvky černošské hudby ze začátku minulého století, hip hopu i instrumentální. Základy mnoha písniček tvoří nahrávky pořízené folkloristou a zpěvákem Alanem Lomaxem a jeho otcem Johnem Alanem někdy ve 30. a 40. letech především v trestaneckých táborech a věznicích. V některých písních dokonce i sám zpívá. "Když jsem tu desku pouštěl mému příteli, zeptal jsem se mě, kdo byl bubeníkem. Když jsem mu odpověděl, že já, byl velice překvapen."

Dokáže zahrát snad na jakýkoliv nástroj, zremixoval Michaela Jacksona i Mettalicu a stále o něm platí, že vždy dokáže s něčím překvapit.Zájímavosti:

Singlu Thousand bylo vydáno pouze 1000 kusů a bubny v něm znějí rychlostí 1000 BPM (beatů za minutu) což je asi 16 úderů za vteřinu. Dikz tomu se tato pisen dostala do Guinessovy knihy rekordu.

Poté, co viděl film Spiceworld, stal se fanouškem Spice Girls. Jeho oblíbený track je"Spice Up Your Life" a nejoblíbenější členkou je Emma.

Žije v New Yorku se svou dívkou Laurel, psem Walnutem a kočkou Daisy. Za deset let by chtěl mít dům v lese, manželku a děti. Nebo by chtěl být prezidentem USA.

Má doma na videu všechny epizody kresleneho serialu Simpsonovi.

Jel turné s Red Hot Chili Peppers, na kterém několikrát vystoupil nahý.

Miluje špatný filmy, má sbírku pornografie a každou středu chodí do karaoke klubů, kde amatéři zpívají hit songy.

Jeho oblíbenými kapelami jsou Pantera, Sepultura nebo Bad Brains.

Moby:

I get my thing in action
To be, to see, to feel, to live
And I put my heart in action
To run, to go, to get, to give
'Cause that's where I find satisfaction
To search, to find, to have, to hold
When I use my imagination
I think, I plot, I plan, I dream
Turning in towards creation
Well I make, I write, I dance, I sing
'Cause I get my thing in action
Yeah I get my thing in action
GO!
When I'm feeling really active
Well I run, I ride, I swim, I fly!
Other times when life is easy
Oh I rest, I sleep, I sit, I lie
I can take a noun and bend it
Make it a verb and really send it!
'Cause I get my thing in action
And I don't know my own power
I can question; like what is it?
I can order; like go get it!
When I need I really need it
When I see I got to have it
'Cause I put my thing in action
Yeah I put my thing in action
Yeah I get my thing in action
And I don't even know my power
NO!