Little Idiot
MobyPOKEC
NICK:
HESLO:

Registrace
ČLÁNKY
Recenze: Live - Hotel Tour 2005

02/03/06 (DJ Jakko) - Když Moby v roce 1991 vydal svůj první taneční singl "Go", jenom ve Velké Británii se ho prodaly desítky tisíc kusů a píseň je dodnes přiřazována k průkopnickým počinům taneční hudby 90. let. Tím se kariéra Mobyho hudebních experimentů rozjela naplno a pokud ne už tehdy, tak nejpozději svým albem "Everything Is Wrong", které vydal v březnu roce 1995, se zařadil mezi nejzajímavější osobnosti taneční muziky a každý jeho další počin byl velmi očekávaný.

Svým hardrockovým albem "Animal Rights", které v některých skladbách hraničilo až s death metalem, však vyrazil dech nejen svým fanouškům, ale i kritice a vymanil se tak ze škatulky počítačového génia, který bez svých "mašinek" neudělá ani krok. Pokud přeskočíme nejznámější Mobyho produkce "Play" a "18", kterými se díky šikovnému prodeji snad všech písní z těchto alb do reklam a následné miliónové prodejnosti obou zmiňovaných zařadil mezi nejznámější umělce světového show businessu, bylo jen otázkou času, kdy se v produkci zase o pár stupňů otočí zpět směrem ke kytaře. Jistě, již na albu "18" se snažil Moby zapojit nejen jako kytarista, ale i jako zpěvák ("Extreme Ways", "We Are All Made Of Stars"), ale stále se zde objevovalo především plno nasamplovaných vokálů, jejichž původ se datuje někdy do první poloviny minulého století.

To, co na zmiňované "Osmnáctce" načal, to v poslední řadové produkci "Hotel" rozjel na plné obrátky. Naladil svou kytaru, odkašlal si a většinu alba nejen jako vždy sám nahrál (dobrá, jeho kamarád, bubeník Scott, byl u toho), ale za vydatné pomoci vokalistky Laury Dawn i odzpíval. Nechci posuzovat, zda svůj hudební "posun" vzal za ten správný konec, ale celosvětová prodejnost alba "Hotel" v minulém roce dává najevo, že to, co udělal, je prostě milé, líbivé a dokáže oslovit!

V minulosti jsem Mobyho zažil live v různých podobách - komorně laděný koncert v Lucerně, úchvatnou a explozivní promo-show v Berlíně i zpola zaplněnou Sazka Arénu v červnu minulého roku a vždy to byl velký zážitek. I když Mobymu lidé vytýkají jeho nynější mile hloupou až primitivní hudbu a odkazují ho k návratu do jeho hudebních začátků, on moc dobře ví, co dělá. Když jsem se na jeho nové DVD díval asi pošesté, začal jsem naplno vnímat jeho improvizační um a chuť, s jakou všechnu svou produkci hraje a prezentuje. Každý jeho hudební posun, bolest, agresivita, smutek, prostě vše, co vyplodí a schová do svých písní, při každé performance znovu a znovu intenzivně prožívá a pokaždé to zní jako poprvé! Možná proto se během jeho různých koncertních šňůr některé písně prostě už z principu nemění. I toto DVD tedy obsahuje živé tutovky jako "Why Does My Heart Feel So Bad?", "Bodyrock", "Honey", "Porcelain" či "Go".

Samozřejmě, že se loňské turné Mobyho vázalo především k právě vydanému albu a tak je zapotřebí jej i adekvátně prezentovat. I to na DVD Moby zvládl na jedničku. Prakticky dostanete naservírované celé album "Hotel", kde Moby může naplno upustit uzdu své fantazii a zaimprovizovat si. Nechybí naživo výborně znějící "Raining Again", pocta Davidu Bowiemu v singlu "Spiders", milá "Beautiful" či pilotní singl, které prakticky celé album "Hotel" velmi dobře prodával - "Lift Me Up".

Jedno je ale třeba i takovému všestrannému umělci, jakým Moby dozajista je, vytknout. Jako zpěvák prostě není žádný přeborník. Myslím si, že to o sobě i sám moc dobře ví, proto se na svých živých koncertech obklopuje sice neznámými umělci, ale rozhodně osobami, které po jeho boku dozrávají a díky preciznosti, kterou je Moby znám a která může být někdy až překážkou, od nich vždy očekává naprosté maximum. Jeho hlasový nedostatek proto naprosto adekvátně vyrovnává křehká Laura Dawn, která během koncertu mimo jiné úžasně a téměř acapella interpretuje skladby "Natural Blues", "In This World", coververzi skladby od New Order "Temptation" či romantickou "Dream About Me" a dá se říct, že je Mobymu díky svému krásnému hlasu během koncertu nejen oporou, ale i v případě potřeby i okamžitou záchranou.

Nálada Mobyho koncertů je vždy velmi příjemná, ovlivněna především aktuálním tempem prezentované písně, ale jinak nemívá nějaké velké výkyvy či chvíle euforie. Snad jen na jednu výjimku, při které se publikum mění v bublající kotel, a tou je Mobyho technohymna devadesátých let "Feeling So Real", jež oficiální část každého Mobyho koncertu ukončuje. Toto DVD samozřejmě mezi bonusy nabízí i přídavky zaznamenaného koncertu z belgického Leuvenu, ale to už jsme zvyklí brát jako samozřejmost každého živého DVD.

Tím vizuální stránka tohoto DVD kompletu ale nekončí - placka nabízí několik dalších milých bonusů - pět videoklipových singlů, které se k albu "Hotel" váží, dále bleskový sestřih z celého průběhu turné a hlavně naprosto stupidní ač hrozně milé a pro Mobyho natolik typické příběhy gumové rybičky "Mr.Fish". Velká škoda jen, že DVD nenabízí i nějaké ty záběry ze zákulisí natáčení klipů, či perličky z turné, jaké Moby naservíroval na předchozích dvou DVDčkách.

Bonusové CD celkový dojem kompletu zase v mnohé vylepšuje - nabízí totiž 13 výborných remixů singlových hitů z alba "Hotel" a co je pro fanoušky Mobyho velmi potěšující, v některých případech se jedná i o remixy, které doposud buď oficiálně vůbec nevyšly, či vyšly pouze na limitovaných vinylech. Navíc velkým pozitivem je i to, že se remixy tentokrát nikdo nesnažil namíchal do nonstop setíku, ale ponechal pro pány DJ remixy oddělené tak, jak se pro následné použití na diskotékách patři.


Tracklist DVD:
1) Opening Sequence (My Weakness)
2) Find My Baby
3) Raining Again
4) Natural Blues
5) Spiders
6) Where You End
7) In My Heart
8) Go
9) That's When I Reach For My Revolver
10) Temptation
11) Beautiful
12) Very
13) Next Is The E
14) Porcelain
15) Dream About Me
16) Why Does My Heart Feel So Bad?
17) We Are All Made Of Stars
18) Slipping Away
19) Honey
20) Bodyrock
21) Lift Me Up
22) Walk On The Wild Side
23) Für Elise
24) Feeling So Real
Bonus Live Tracks:
25) Extreme Ways
26) In This World
27) Break On Through
Bonus Videos:
28) Lift Me Up
29) Beautiful (Original Version)
30) Raining Again

31) Spiders

32) Dream About Me
Other bonus:
33) Little Movie #1
34) Mr. Fish
Tracklist Remixed CD:
1) Lift Me Up (Superdiscount Mix - Radio Edit)
2) Raining Again (Steve Angello's Vocal Mix)
3) Beautiful (Benny Benassi Remix)
4) Slipping Away (Axwell Vocal Mix)
5) Where You End (Tiga's All I Need Is To Be Sampled Mix)
6) Beautiful (F*** Me I'm Famous Remix by David Guetta & 7) Joachim Garraud)
8) Slipping Away (MHC Radio Edit)
9) Dream About Me (Sebastian Ingrosso Remix)
10) Lift Me Up (Mylo Mix)
11) Raining Again (Ewan Pearson Vocal)
12) Dream About Me (Booka Shade Remix)
13) Slipping Away (Zloot Remix)
14) Dream About Me (The Shortwave Set Pick 'n' Mix)

Celkový čas: 03:46:28
Rok: 2006
Vydavatel: EMI


Nejčtenější články:
26/02/03 - Moby vystoupí v České republice 269x
15/06/05 - Playlist koncertu v Sazka Aréně 181x
27/03/05 - "Hotel" v hotelu jen na jeden den 144x
22/06/05 - Fotky z koncertu Mobyho 121x
18/04/05 - Makrorecenze Mobyho Hotelu 119x
04/06/05 - Playlist pra?ského koncertu? 119x
26/06/03 - Hello, Moby, kam bě?í?, Moby? 118x
18/10/01 - Moby: Play The DVD 118x